Dřevěná okna jistota pro mnohé generace

Dřevěná okna jistota pro mnohé generace

9. 1. 2012, 12:13

Dlouhá staletí byly klasickými materiály pro výrobu oken vedle výplňového skla i kvalitní dřevo. A vlastně byly i materiály jedinými běžně používanými. Teprve na začátku minulého století se začal používat kov a na jeho konci pak plastické hmoty

EURO okna vytlačila dřevo jen na krátkou dobu

Konec osmdesátých let přinesl do mnoha odvětví doslova záplavu plastů a výrobků z těchto materiálů, a ani oknům se tento trend nevyhnul. Pro plastová okna, která pomáhala snížit energetickou náročnost vytápění budov, se pak v letech devadesátých vžil výraz EURO okna. Dnes však tento výraz zahrnuje nejen plastová okna, ale i okna hliníková, dřevohliníková a dokonce i čistě dřevěná okna

Moderní technologie zpracování dřeva, lepidel i povrchové úpravy dřeva, tak umožnily návrat tradičního materiálu do našich prodejen stavebních materiálů. A nové technologie výroby oken zase dovolily použití dřeva při výrobě nejen zmíněných EURO oken, ale i klasických dřevěných oken, včetně oken špaletových, které známe ze starých vesnických domků a stavení.

Truhlářští mistři by se divili

Staří truhlářští mistři, kteří se výrobou třeba právě vzpomínaných špaletových oken kdysi dávno zabývali, by se ale nejspíš podivili, jaké dřevo se dnes pro výrobu oken používá. Tradičním truhlářům minulého století stačilo jen několik fošen dobře vysušeného smrkového nebo borového dřeva, klihové lepidlo pro spojení konstrukčních spojů a trocha sádla nebo volské krve pro finální povrchovou úpravu.

Chemie pomáhá chránit dřevo

Dnešní výrobci dřevěných eurooken se neobejdou bez moderních hloubkových impregnací proti houbám, plísním, bakteriím a dřevokaznému hmyzu, bez povrchových impregnací, dvousložkových pojidel a lepidel a nakonec i bez několika vrstev laků, použitých pro konečnou úpravu povrchu dřeva.

Výrobci plastových oken se ještě před pár lety snažili, aby povrchová úprava jejich výrobků co nejvěrněji připomínala svou strukturou i barvou dřevo. Dnešní dřevěná okna zase svou úpravou a vzhledem působí dojmem, že jsou vyrobeny z plastu. Těžko předvídat, kam bude vývoj výroby oken směřovat v budoucnu, ale všechno nasvědčuje tomu, že dřevěná okna jen tak v našich domech nic nenahradí.

Zobrazení: 138183 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 0

Nejkomentovanější články
Článek: Kvalitní plastová okna Počet komentářu: 4
Článek: Plastová okna – výběr Počet komentářu: 2
Podobné články
  • Kvalitní plastová okna

    9. 1. 2012, 12:07 | Diskuze (4)

    Kvalitní plastová okna zaručí v našem domově moderní vzhled a velkou tepelnou úsporu. V naší době neustále vzrůstají ceny energií a proto jsou dnes plastová okna velmi vhodnou investicí. Na trhu je mnoho firem a dnes můžeme plastová okna pořídit opravdu levně.

  • Dřevěná nebo plastová okna?

    5. 1. 2012, 12:08 | Diskuze (0)

    Dřevo je stále velice žádaným materiálem. Jednak pro svoji originalitu, ale také ekologičnost. Někdo dá přednost plastovým oknům, jiný zvolí raději klasická dřevěná okna. Dřevěná okna potřebují určitou péči a údržbu, ale mají také dlouho životnost.