Dřevěná okna - návrat

Dřevěná okna - návrat

7. 2. 2012, 11:44

Poté, co plastová okna téměř vytlačila v devadesátých letech klasická okna ze dřeva z našeho trhu, se dřevěná okna vrátila s triumfálním třeskotem, s nímž se pomalu vrací na místa, která jim dlouhodobě patřila a patří.

Kromě tradičních velikostí i atypické

Pokud nepočítáme okna, vyráběná kdysi dávno mistry truhláři na zakázku, zvykli jsme si v posledních desetiletích jen na několik typů dřevěných oken. V našich panelácích vítězila původně tříkřídlá okna, s jedním výklopným křídlem, používaná především v šedesátých letech. Ty pak v letech sedmdesátých a osmdesátých nahradila okna, ve kterých dvě ze tří křídel nahradilo jedno křídlo otočné ve středu své horizontální osy.

Stejná okna pak najdeme i na mnohých rodinných domech z té doby, a prakticky totožné typy oken pak přinesla i první vlna oken plastových z devadesátých let. Na klasická okna s ventilačními nadsvětlíky, jako by výrobci zapomínali

Návrat dřeva jako materiálu i typů oken

Nadměrně velká okna, jaká mohou vzniknout z plastových rámů, které mají tvarovou stálost, nemohla být vyráběna dřívějšími technologiemi zpracování dřeva. Díky moderním systémům zpracování dřevní hmoty už ale mohou výrobci nabídnout i větší rozměry dřevěných oken.

Současně se však vracejí i k prověřeným typům a velikostem. Nová dřevěná okna jsou však samozřejmě odolnější proti působení přírodních vlivů, a velký význam na životnost dřevěných oken má i nahrazení klasického okenního tmelu plastovými lištami a těsněním.

Moderní typy dřevěných oken

V současné době většina výrobců nabízí několik základních typů dřevěných oken. Vedle pevného okenního rámu, který se neotevírá, to jsou i klasická otevírací okna jednokřídlá a dvoukřídlá, ale taky okna trojkřídlá. Nově se do nabídky vrátily staré typy oken s nadsvětlíkem. U jednokřídlého okna se nadsvětlík otevírá stejně jako okno, ale u varianty dvoukřídlého okna je v nabídce i výklopný nadsvětlík přes celou šíři obou oken.

Pro obdivovatele téměř archaických typů oken s malými otevíracími nadsvětlíky jsou určená dvou i tříkřídlá okna. A skutečné labužníky jsou ve výrobních závodech připraveni uspokojit nabídkou individuální výroby na zakázku.

Zobrazení: 189209 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 0

Nejkomentovanější články
Článek: Kvalitní plastová okna Počet komentářu: 4
Článek: Plastová okna – výběr Počet komentářu: 2
Podobné články
  • Kvalitní plastová okna

    9. 1. 2012, 12:07 | Diskuze (4)

    Kvalitní plastová okna zaručí v našem domově moderní vzhled a velkou tepelnou úsporu. V naší době neustále vzrůstají ceny energií a proto jsou dnes plastová okna velmi vhodnou investicí. Na trhu je mnoho firem a dnes můžeme plastová okna pořídit opravdu levně.

  • Dřevěná nebo plastová okna?

    5. 1. 2012, 12:08 | Diskuze (0)

    Dřevo je stále velice žádaným materiálem. Jednak pro svoji originalitu, ale také ekologičnost. Někdo dá přednost plastovým oknům, jiný zvolí raději klasická dřevěná okna. Dřevěná okna potřebují určitou péči a údržbu, ale mají také dlouho životnost.