Dřevěná okna – vyměnit je za plastová?

Dřevěná okna – vyměnit je za plastová?

19. 1. 2012, 14:10

Stalo se zaběhanou praxí mnoha majitelů domů, že společně se zateplením pláště domu provádí i výměnu starých, většinou ještě dřevěných oken. Jaká však zvolit nová okna – dřevěná nebo plastová?

Nová dřevěná eurookna – srovnatelná s plasty?

Třebaže se synonymem pro tzv. eurookna stala okna z plastu, tedy s rámy z plastu, současný vývoj technologií přiznává použití označení jako eurooken i oknům vyrobených i z jiných materiálů, než jsou jen plasty. Stejné označení mohou dnes používat okna s rámy, vyrobenými z hliníku, stejně jako okna vyrobená v kombinaci hliníku a plastu, hliníku a dřeva a dokonce i okna, jejichž rámy jsou vyrobeny pouze ze dřeva.

A přitom všechny tyto typy snesou přísné normy pro označení - eurookna

Dřevo splňuje přísné normy

Dřevěná okna jsou, i při těch nejvyšších nárocích na ně kladených, vhodná do všech typů budov - obytných, veřejných i památkových. Moderní okna, jsou vyráběna ze dřeva vysušeného na 12 - 14 procent, zatímco tradiční okna byla vyráběna při vysušení okolo 20 procent. Dřívější konstrukční řešení spojů dřeva i zasazení skel a těsnění, byla nahrazena technologií eurooken. To znamená, že jsou rámy oken vyráběny z třívrstvého dřevěného hranolu s celoobvodovým kováním, a s použitým izolačním dvojsklem. To přináší dřevěným oknům výborné technické vlastnosti, plnící i ty nejpřísnější normy.

Dřevěná okna v jsou mnohém lepší než plastová

Dřevěná okna, při použití popsané technologie výroby a povrchové úpravy, jsou mechanicky odolná, mají skvělou rozměrovou stálost, tvarovou stabilitu a při správné údržbě mají i dlouhou životnost. Oproti oknům z ostatních materiálů mají i menší tepelnou roztažitost, což umožňuje okna a křídla oken velice jemně seřídit.

I když se to asi bude zdát překvapivé, mají dřevěná okna, v porovnání s ostatními materiály, nečekaně vyšší požární odolnost. Dřevěná okna, i díky použité impregnaci, dokáží odolat až devadesát minut působení ohně, a navíc se z nich při hoření neuvolňují toxické plyny. Bohužel jsou však o něco dražší, než okna plastová i hliníková.

Zobrazení: 151579 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 0

Nejkomentovanější články
Článek: Kvalitní plastová okna Počet komentářu: 4
Článek: Plastová okna – výběr Počet komentářu: 2
Podobné články
  • Kvalitní plastová okna

    9. 1. 2012, 12:07 | Diskuze (4)

    Kvalitní plastová okna zaručí v našem domově moderní vzhled a velkou tepelnou úsporu. V naší době neustále vzrůstají ceny energií a proto jsou dnes plastová okna velmi vhodnou investicí. Na trhu je mnoho firem a dnes můžeme plastová okna pořídit opravdu levně.

  • Dřevěná nebo plastová okna?

    5. 1. 2012, 12:08 | Diskuze (0)

    Dřevo je stále velice žádaným materiálem. Jednak pro svoji originalitu, ale také ekologičnost. Někdo dá přednost plastovým oknům, jiný zvolí raději klasická dřevěná okna. Dřevěná okna potřebují určitou péči a údržbu, ale mají také dlouho životnost.