Plastová okna dobře slouží, ale vyžadují i péči

Plastová okna dobře slouží, ale vyžadují i péči

5. 1. 2012, 12:07

Nemusejí se natírat, není nutné na nich opalovat starý lak, odolávají povětrnostním vlivům bez viditelnějších známek. Přesto vyžadují péči.

Starost o "nezničitelná" okna se vyplácí

V době, kdy plastová okna začala nahrazovat původní dřevěná okna panelákových sídlišť i starší zástavby, domnívali se uživatelé, že jsou nezničitelná a v podstatě ani nevyžadují žádnou údržbu. Odborníci doporučují věnovat oknům pravidelnou pozornost.

Údržba je jednodušší

Už ani zdaleka nepředstavují luxus, staly se samozřejmostí, lidé vědí, že plastová okna ceny nového bydlení nezvyšují, naopak snižují kvůli lepším termoizolačním vlastnostem. Kvalitní plastová okna skutečně snesou při správném používání bez podstatné péče mnohem více. Jejich životnost je teoreticky neomezená, ceny plastových oken dnes klesly na přijatelnou míru při poměrně vysoké kvalitě. Ale i plasty podléhají působení větru, mrazu, ultrafialovému záření, jsou náchylnější proti mechanickému odírání, oděrky nelze brousit.

Na rámy plastových oken jděte jemně

Vyplatí se věnovat jim pozornost a péči. Určitě se vyplatí pravidelné mytí rámy zvenčí i zevnitř, nikdy ale nepoužívejte hrubé prášky, zapomeňte rovněž na nejrůznější organická rozpouštědla. V obchodech je dostatek čisticích prostředků určených na plastová okna. Plastová okna levně ošetříte také obyčejnou vodou, vyvarujte se zcela určitě utírání rámů nasucho, mohli byste je totiž poškrábat.

Olejujte aspoň jednou za rok

Určitě je nezbytná pravidelná kontrola těsnění, tady se vyplácí jeho občasné umytí a natření například silikonovým olejem. Ten prodlužuje pružnost. Jednou za rok nevynechejte také promazání pohyblivých částí a všech mechanismů. Použít lze buď olej na šicí stroje, nebo jsou k dispozici speciální oleje ve spreji s trubičkovými nástavci, kterými lze nastříkat mazivo i do nepřístupných míst.

Zobrazení: 150453 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 0

Nejkomentovanější články
Článek: Kvalitní plastová okna Počet komentářu: 4
Článek: Plastová okna – výběr Počet komentářu: 2
Podobné články
  • Kvalitní plastová okna

    9. 1. 2012, 12:07 | Diskuze (4)

    Kvalitní plastová okna zaručí v našem domově moderní vzhled a velkou tepelnou úsporu. V naší době neustále vzrůstají ceny energií a proto jsou dnes plastová okna velmi vhodnou investicí. Na trhu je mnoho firem a dnes můžeme plastová okna pořídit opravdu levně.

  • Dřevěná nebo plastová okna?

    5. 1. 2012, 12:08 | Diskuze (0)

    Dřevo je stále velice žádaným materiálem. Jednak pro svoji originalitu, ale také ekologičnost. Někdo dá přednost plastovým oknům, jiný zvolí raději klasická dřevěná okna. Dřevěná okna potřebují určitou péči a údržbu, ale mají také dlouho životnost.