Plastová okna

Plastová okna

5. 1. 2012, 12:07

První plastová okna se na trhu stavebních materiálů objevila v padesátých letech minulého století. Jejich konstrukce však vycházela z klasických dřevěných oken a v principu jen nahradila dřevo plastickým materiálem, v té době ještě značně nedokonalým.

Plastová okna dnes

Od té doby se konstrukce plastových oken výrazně změnila a díky novým vlastnostem se plastová okna a dveře staly nosným programem dnešní výstavby bytových i průmyslových objektů. Oproti dříve používaným dřevěným oknům odpadá nutnost obnovování lakových nátěrů, výrazně se zvýšila odolnost proti tepelným ztrátám, zvýšila se hluková izolace a zjednodušila se údržba.

Základem každého okna, ať už se jedná o okno dřevěné, plastové či kovové, je na rozdíl od názvu skleněná tabule. Tato skleněná tabule (z jednoduchého, z dvouvrstvého či trojvrstvého skla) je upevněna v rámu z materiálu, který dává příslušnému oknu jeho označení. Toto okno je pak usazeno ve stavebních rámech ve zdech budovy, vyrobených obvykle ze stejného materiálu jako vlastní rám okenní tabule.Rám dnešních plastových oken není zhotoven z celistvého materiálu (plastu), ale z důvodů větší mechanické pevnosti a hlavně snížené tepelné propustnosti je rám dutý s několika (obvykle čtyřmi až šesti) vzduchovými komorami podélně kolem skleněné tabule. Obdobně je tomu i u stavebních okenních rámů. Povrch rámu je hladký s lesklým povrchem a vysokou životností. Okna bývají osazena kvalitním obvodovým kováním.Každý, kdo někdy musel podstoupit mytí oken, dokáže ocenit pohodlnost této (zejména mezi muži) tak neoblíbené činnosti ve srovnání s pracností mytí oken a rámů u dřívějších dřevěných špaletových oken. Těsnost plastových oken a tudíž jejich tepelná propustnost je ve srovnání s klasickými okny výrazně vyšší a použití plastových oken se tak stává nedílnou součástí zateplování starších bytových i průmyslových objektů i při výstavbě nových.Na českém trhu existuje velký počet firem nabízejících tento moderní stavební prvek v nejrůznějších cenových relacích. Při výběru se vyplatí nehledět jen na pořizovací náklady, ale i na kvalitu provedení prací, délku záruky, spolehlivost firmy a případná doporučení svých známých.

Zobrazení: 157164 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 0

Nejkomentovanější články
Článek: Kvalitní plastová okna Počet komentářu: 4
Článek: Plastová okna – výběr Počet komentářu: 2
Podobné články
  • Kvalitní plastová okna

    9. 1. 2012, 12:07 | Diskuze (4)

    Kvalitní plastová okna zaručí v našem domově moderní vzhled a velkou tepelnou úsporu. V naší době neustále vzrůstají ceny energií a proto jsou dnes plastová okna velmi vhodnou investicí. Na trhu je mnoho firem a dnes můžeme plastová okna pořídit opravdu levně.

  • Dřevěná nebo plastová okna?

    5. 1. 2012, 12:08 | Diskuze (0)

    Dřevo je stále velice žádaným materiálem. Jednak pro svoji originalitu, ale také ekologičnost. Někdo dá přednost plastovým oknům, jiný zvolí raději klasická dřevěná okna. Dřevěná okna potřebují určitou péči a údržbu, ale mají také dlouho životnost.