Střešní dřevěná okna

Střešní dřevěná okna

31. 10. 2012, 10:33

Úprava půdy pro byt či kancelář není jen záležitostí ekonomickou či architektonickou. Souvisí i s výběrem, užitím a správným umístněním střešních oken, které musí zajistit dostatek denního světla a jeho rovnoměrné rozložení.

Střešní dřevěná okna

Je důležité vědět, k čemu podkrovní prostory budou sloužit, zda půjde o pracovnu, obytný pokoj či ložnici. Podle toho je třeba volit velikost a počet střešních oken. Z hlediska rovnoměrnosti osvětlení je důležité, aby okna byla 2 až 3 na místnost, aby bylo dosaženo rovnoměrného rozptýlení světla. K těmto účelům ideálně vyhovují dřevěná střešní okna.

Jak velká okna?

Existuje nepsaná mnemotechnická zásada, která sice není uvedena v žádné normě, ale všeobecně je uznávána a akceptována. Experimentálně je ověřeno, že plocha osazená střešními okny by měla být minimálně 10% plochy podlahové. Je to poněkud jiný poměr, než s jakým je kalkulováno v normálních obytných prostorech, kde boční okna představují v průměru 15% plochy podlahové, či prostor školského charakteru, kde tento poměr činí dokonce 20%. Není bez zajímavosti, že právě díky sklonu střechy dochází k většímu rozptylu světla, a proto je osvětlení střešními okny všeobecně považováno za výhodnější pro lidský organismus.

Dvojitá nebo trojitá

Záleží také na typu skla, jimž jsou střešní okna zasklena. V dnešní době jsou kladeny vyšší nároky na tepelnou nepropustnost skel. Současně je požadováno, aby sklo mělo vyšší akustické parametry, aby dokonaleji chránilo před zvukovými vlivy okolí. Je používáno silnější sklo, běžná jsou dvojitá někdy i trojitá okna, někdy jsou užita i skla lepená, která ale snižují světelnou propustnost. Dnes už je možné vyrábět okna, která splňují všechna kritéria - světelná, tepelná, akustická a mechanická. Zasklení je plněno inertním plynem, skla jsou pokrývána reflexní tepelnou odrazovou vrstvou.

To nejzdravější

Denní světlo se dá rozdělit podle vlnové délky do tří základních skupin: na světlo ultrafialové, viditelné osvětlení a světlo infračervené. Viditelné světlo patří k těm nejzdravějším prvkům denního osvětlení.

Zobrazení: 96343 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 0

Podobné články
 • Čistý domov na prvním místě

  18. 3. 2016, 9:58 | Diskuze (0)

  Centrální vysavače mají mnoho výhod oproti klasickým přenosným či robotickým vysavačům. Vycházejí všechny z jednoduchého principu, jehož důsledkem je čistý domov zbavený prachu a alergenů.

 • Sexy plesové šaty

  22. 4. 2014, 12:46 | Diskuze (0)

  Pokud se chystáte na některý z plesů nadcházející sezóny 2013, jistě si přejete stát se hvězdou večera a protančené noci. Toužíte proměnit se v pohádkovou Popelku nebo možná sexy dračici. Proč ne, stačí vybrat ty správné plesové šaty.

 • Bílé plesové šaty

  22. 4. 2014, 12:45 | Diskuze (0)

  Bílé plesové šaty, ať dlouhé nebo krátké, se vždy nádherně odrážejí od tmavých obleků tanečních partnerů. Bílá barva navíc působí něžně. Jde o klasické provedení společenských šatů, které léty neztratilo na oblíbenosti.

 • Plesové šaty růžové

  22. 4. 2014, 12:45 | Diskuze (0)

  Plesové šaty bývaly v dobách našich praprababiček a prababiček výsadou dam z lepší společnosti. V současnosti naopak najdeme na trhu širokou škálu dámských, dívčích i dětských plesových šatů v krátkém i dlouhém provedení. Otázkou však zůstává, jaké plesové šaty a líčení k nim si vybrat, abyste se cítila jako princezna.

 • Fialové plesové šaty

  22. 4. 2014, 12:45 | Diskuze (0)

  Chystáte se na ples? Chcete si ho užít v těch nejnádhernějších šatech? Ale jaký střih, materiál a barvu zvolit? Tak aby vše sedlo vaší postavě, barvě vlasů, věku. Není to jednoduchá otázka, ale rozhodně před vámi stojí velmi příjemné rozhodování.