Střešní dřevěná okna

Střešní dřevěná okna

31. 10. 2012, 10:33

Úprava půdy pro byt či kancelář není jen záležitostí ekonomickou či architektonickou. Souvisí i s výběrem, užitím a správným umístněním střešních oken, které musí zajistit dostatek denního světla a jeho rovnoměrné rozložení.

Střešní dřevěná okna

Je důležité vědět, k čemu podkrovní prostory budou sloužit, zda půjde o pracovnu, obytný pokoj či ložnici. Podle toho je třeba volit velikost a počet střešních oken. Z hlediska rovnoměrnosti osvětlení je důležité, aby okna byla 2 až 3 na místnost, aby bylo dosaženo rovnoměrného rozptýlení světla. K těmto účelům ideálně vyhovují dřevěná střešní okna.

Jak velká okna?

Existuje nepsaná mnemotechnická zásada, která sice není uvedena v žádné normě, ale všeobecně je uznávána a akceptována. Experimentálně je ověřeno, že plocha osazená střešními okny by měla být minimálně 10% plochy podlahové. Je to poněkud jiný poměr, než s jakým je kalkulováno v normálních obytných prostorech, kde boční okna představují v průměru 15% plochy podlahové, či prostor školského charakteru, kde tento poměr činí dokonce 20%. Není bez zajímavosti, že právě díky sklonu střechy dochází k většímu rozptylu světla, a proto je osvětlení střešními okny všeobecně považováno za výhodnější pro lidský organismus.

Dvojitá nebo trojitá

Záleží také na typu skla, jimž jsou střešní okna zasklena. V dnešní době jsou kladeny vyšší nároky na tepelnou nepropustnost skel. Současně je požadováno, aby sklo mělo vyšší akustické parametry, aby dokonaleji chránilo před zvukovými vlivy okolí. Je používáno silnější sklo, běžná jsou dvojitá někdy i trojitá okna, někdy jsou užita i skla lepená, která ale snižují světelnou propustnost. Dnes už je možné vyrábět okna, která splňují všechna kritéria - světelná, tepelná, akustická a mechanická. Zasklení je plněno inertním plynem, skla jsou pokrývána reflexní tepelnou odrazovou vrstvou.

To nejzdravější

Denní světlo se dá rozdělit podle vlnové délky do tří základních skupin: na světlo ultrafialové, viditelné osvětlení a světlo infračervené. Viditelné světlo patří k těm nejzdravějším prvkům denního osvětlení.

Zobrazení: 146835 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 0

Podobné články
 • Zdravotní matrace

  7. 1. 2019, 14:22 | Diskuze (1)

  Vybíráme-li si dnes novou zdravotní matraci do své postele, hledáme nejen pohodlí při ležení, ale na paměti máme i to, aby naše nová matrace zaručovala také zdravotní předpoklady. Zapomínat bychom neměli ani na výběr roštů, ale základem je kvalitní matrace

 • Vestavěné skříně - zvětšete si byty!

  7. 1. 2019, 14:13 | Diskuze (0)

  Víte jak? Vestavěnými skříněmi. Schovejte do nich nesourodé "krámy", šatstvo, boty, nářadí, police, zásuvky, šatní tyče, dokumenty, sběratelské "vášně", peřiny, všechno, co nechcete vidět. Zasuňte za tím vším posuvné dveře a zůstane vám reprezentativně zařízená prostorná rezidence. Dekorativní květiny a předměty zůstanou na svém místě.

 • Vestavěné skříně Praha

  7. 1. 2019, 14:07 | Diskuze (10)

  V dnešní době je značný problém s úložným prostorem a to zejména v malých panelákových bytech. Nových věcí přibývá, ale byt nelze nafouknout. Proto jsou vestavěné skříně velikým pomocníkem, který využije každý koutek našeho bytu.

 • Matrace pro alergiky

  7. 1. 2019, 13:35 | Diskuze (0)

  Alergiků bohužel stále přibývá. Pravděodobně v souvislosti se zhoršujícím se životním prostředím reaguje tělo člověka nestandardně na prach, roztoče, viry, bakterie a další alergeny. Dokonce i výběr matrace je tak pro nohé z nás tak trochu prolém.

 • Nábytek na míru pro váš byt

  7. 1. 2019, 13:27 | Diskuze (0)

  Stěhujete se do nového bytu nebo jen od základů přestavujete byt do nové moderní podoby? Potřebujete si kompletně zařídit bytový interiér a hledáte kvalitní, moderní, luxusní a komfortní nábytek, či matrace, který vám dlouhá léta vydrží a bude sloužit svým účelům?